logos2 min

+380 (67) 67-93-800

+380 (97) 128-12-56

tnk.bud2009@gmail.com

Висоли
Висоли - це білий сольовий наліт на поверхні бетонних виробів, викликаний кристалізацією водорозчинних вапняних солей на основі цементу (продукти Ca (OH) 2 + CaCO3 ).

Цемент = глина (клінкер) + вапно (СаО) + гіпс (регулятор схоплювання) + ...


Висоли можуть утворюватися в початковий період твердіння бетону (протягом до півроку). Основною причиною висолів є коксування гидрооксида кальцію, що утворюється внаслідок гідролізу силікатів кальцію, що містяться в цементі.
Цей процес протікає по реакції: Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 + H2 O

Процес утворення висолів: період набору міцності бетону після замішування становить 28 днів. За цей період бетон набирає 100% міцності. Це означає, що протягом 28 днів в структурі бетону ще є вільний кальцій Са2+ (з вапна СаО - складової цементу), який може взаємодіяти з водою.

Висоли особливо помітні і довше сходять на бруківці чорного так коричневого кольору.

При виробництві за технологією вібропресування камінь дістається з камер витримки при наборі 80% міцності, а це, як правило, становить другу добу після замішування бетону. 


1. Після діставання каменю з камер витримки на другу добу, вільний кальцій Са2+, який ще активний на лицьовій поверхні каменя, реагує з водою Н2 О - зовнішня вода: дощ, сніг, конденсат і т.д., яка потрапляє на поверхню виробу, утворюючи гідроксид кальцію Са (ОН)2 по всій поверхні виробу: Са2+...+ Н2 О = Са(ОН)2


2. Гідроксид кальцію реагує з вуглекислим газом з повітря, що знаходиться в атмосфері (0,03%), відбувається коксування (кристалізація) цього кальцію і утворення по всій поверхні виробу солі карбонату кальцію СаСО3. Ця сіль у вигляді білого нальоту і є висол. Са(ОН)2 + СО2 = СаСО3 +… СаСО3 (карбонат кальцію) - слаборозчинна сіль. При подальшій взаємодії з водою утворюється легкорозчинна сіль гідрокарбонату кальцію, яка вже легко змивається водою. СаСО3 + Н2 О + ... = Са(НСО3 ) 2 Са(НСО3)2 (гідрокарбонат кальцію) – легкорозчинна сіль. 

Висоли, які ви можете спостерігати у вигляді світлих плям - це природна і змінна фізична властивість бетонних виробів, що не впливає на якісні характеристики товару. Зникає з поверхні виробу в процесі експлуатації в стандартних погодних умовах.

Впевнено можна сказати, що карбонатні ВИСОЛИ не викликають деструкції бетону. Процес самоліквідації висолів, після того як вироби укладені, становить максимум 3-4 місяці (менше 3-х місяців при опадах).


Приклад висолів